Basketball je originální americká hra vynalezen podle Dr. James Naismith v roce 1891. Navrhl to podle svých vlastních pravidel. Toto jsou pravidla zveřejněná v lednu 1892 ve školních novinách, kde hru zavedl.

Pravidla stanoví hru, která je bezkontaktním sportem hraným uvnitř. Jsou dostatečně známí, že ti, kteří mají rádi Basketball o více než 100 let později to rozpozná jako stejný sport. I když existují jiná, novější pravidla, tato pravidla stále tvoří jádro hry.

1. Míč může být hozen v jakémkoli směru jednou nebo oběma rukama.
Aktuální pravidlo: Toto je stále aktuální pravidlo, až na to, že tým jej nyní nemůže překročit přes středovou čáru, jakmile ji přes tuto čáru převezme.

2. Míč může být odpálen v jakémkoli směru jednou nebo oběma rukama, ale nikdy pěsti.
Aktuální pravidlo: Toto je stále aktuální pravidlo.

3. Hráč nemůže běžet s míčem. Hráč ji musí hodit z místa, na které ji chytil, přičemž musí být poskytnut příspěvek pro muže běžícího v dobré rychlosti.

instagram viewer

Aktuální pravidlo: Hráči mohou chytat míč jednou rukou, když běží nebo prochází, ale nemohou chytit míč, když chytí přihrávku.

4. Míč musí být držen rukama. Ruce nebo tělo nesmí být používány k jejich držení.
Současné pravidlo: Stále platí, šlo by o cestovní porušení.

5. Žádné protnutí ramene, držení, tlačení, údery nebo zakopnutí. První porušení tohoto pravidla jakoukoli osobou se považuje za chybu; druhý ho diskvalifikuje, dokud není dosaženo dalšího cíle, nebo, pokud byl zjevný úmysl zranit osobu, pro celou hru. Není dovoleno střídání.
Současné pravidlo: Tyto akce jsou faulem a hráč může být diskvalifikován s pěti nebo šesti fauly nebo může být vystřelen nebo pozastaven s flagrantní chybou.

6. Zápas udeří do pěstí pěstí, porušení pravidel 3 a 4 a popsaných v pravidle 5.
Aktuální pravidlo: Stále platí.

7. Pokud některá ze stran udělí tři nepřetržité chyby, započítá se jako cíl pro soupeře (po sobě jdoucí prostředky, aniž by soupeři mezitím udělali chybu).
Současné pravidlo: Namísto automatického cíle nyní dostatečné fauly týmu (pět čtvrtin za hru NBA) nyní udělují bonusové bezplatné hody pokusům soupeřovi.

8. Cíl bude proveden, když je míč hozen nebo odpálen ze hřiště do koše a zůstane tam, za předpokladu, že se ti, kdo brání, nedotknou gólu nebo ho nezruší. Pokud míč spočívá na okrajích a soupeř pohne košem, započítá se jako gól.
Aktuální pravidlo: V původní hře byl koš koš a ne obruč se sítí. Toto pravidlo se vyvinulo v pravidla zasahování do branek a obrany. Po odpálení míče se obránci nemohou dotknout okraje obruče.

9. Když míček překročí hranice, musí být hozen do pole a hrát první, kdo se ho dotkne. V případě sporu musí rozhodčí hodit rovnou do pole. Vhazovač je povolen pět sekund. Pokud ji drží déle, půjde k soupeři. Pokud kterákoli strana přetrvává v zdržování hry, rozhodčí na ně musí zavolat chybu.
Aktuální pravidlo: Míč je nyní vržen hráčem z opačného týmu hráče, který se ho naposledy dotkl, než vyšel z hranic. Pravidlo 5 sekund je stále funkční.

10. Rozhodčí musí být rozhodčím mužů a musí zaznamenat chyby a oznámit rozhodčímu, když byly provedeny tři po sobě jdoucí chyby. Bude mít pravomoc diskvalifikovat muže podle pravidla 5.
Aktuální pravidlo: V basketbalu NBA jsou tři rozhodčí.

11. Rozhodčí je rozhodčím míče a rozhodne, kdy je míč ve hře, v mezích, ke které straně patří, a musí si udržovat čas. Rozhoduje o tom, kdy byl cíl vytyčen, a bere v úvahu cíle, včetně jakýchkoli jiných povinností, které obvykle vykonává rozhodčí.
Aktuální pravidlo: Časoměřiči a zapisovatelé skóre nyní vykonávají některé z těchto úkolů, zatímco rozhodčí určuje držení míče.

12. Čas budou dvě patnáctiminutové poloviny, mezi nimiž bude pětiminutový odpočinek.
Současné pravidlo: Toto se liší podle úrovně hry, jako je střední škola a kolegium. V NBA jsou čtyři čtvrtiny, každá dlouhá 12 minut, s přestávkou v poločase 15 minut.

13. Strana, která v té době udělá nejvíce cílů, bude vyhlášena vítězem.
Aktuální: O vítězi nyní rozhodují body. V NBA se hraje pětiminutové přesčasové období v případě rovnosti bodů na konci čtvrtého čtvrtletí, přičemž bodový součet na konci určuje vítěze. Pokud jsou stále svázaní, hrají další období přesčasů.

Více: Dějiny basketbalu a Dr. James Naismith