Z čeho se vyrábějí olympijské medaile?

click fraud protection

Tři nejlepší finalisté každé olympijské soutěže získávají zlaté, stříbrné a bronzové medaile. I když to název zřejmě naznačuje, olympijské zlaté medaile nejsou 100% zlato. Cena, která byla v každé soutěži udělena prvnímu finalistovi v každém závodě, byla z pevného zlata, nyní však olympijské zlaté medaile jsou vyráběny převážně ze stříbra. Stříbrné medaile na druhém místě nejsou vždy 100% stříbrné, přestože obsahují stejné množství stříbra jako zlatá medaile. Pokud jde o bronzovou medaili na třetím místě, je vyrobena z přesně toho, co její jméno tvrdí.

Složení

Specifické složení a design olympijských medailí určuje organizační výbor hostitelského města. Musí však být zachovány minimální normy:

• Zlaté a stříbrné medaile jsou nejméně 92,5% stříbra.
  • Zlaté medaile musí být pokryty nejméně 6 gramy zlata.
  • Všechny olympijské medaile musí mít tloušťku nejméně 3 mm a průměr nejméně 60 mm.
  • Bronzové medaile jsou bronzové slitina mědi a obvykle cín.

Stříbrné medaile na zimních olympijských hrách PyeongChang v roce 2018 měly čistotu 99,9%

instagram viewer
Olympic.org. Zlatá medaile byla stříbrná medaile pokrytá 6 gramy zlata, zatímco bronz byl vyroben ze slitiny 90% mědi a 10% zinku.

Další ceny

Zlaté, stříbrné a bronzové medaile nebyly vždy uděleny. V původních řeckých hrách byl na hlavu vítěze položen věnec olivových listů odebraný ze stromu poblíž chrámu Zeuse.

Když se v Aténách v roce 1896 konaly první moderní olympijské hry, vítězové na prvním místě získali stříbrné medaile, protože v té době bylo více vyhledávané. Vítězové dostali bronzové medaile. Vítězové na olympijských hrách v Paříži v roce 1900 získali místo medailí trofeje nebo poháry.

Zvyk udělování zlatých, stříbrných a bronzových medailí začal na olympiádě v St. Louis v roce 1904. Poslední olympijská zlatá medaile, která byla vyrobena z pevného zlata, byla udělena v roce 1912 ve Stockholmu. Po tomto roce byly zlaté medaile spíše zlacené stříbro než pevné zlato.

Ekologicky šetrné kovy

Na letních olympijských hrách v Riu 2016 byly uvedeny ekologicky šetrné kovy se zlatem bez kontaminace rtutí. Rtuť a zlato jsou notoricky obtížně oddělitelné prvky. Mincovní stříbro používané pro stříbrné medaile bylo částečně recyklováno (asi 30% hmotnostních). Rovněž byla recyklována část mědi použité k výrobě bronzu pro bronzové medaile.

Některé medaile ze zlatého zlata

Ačkoli olympijská zlatá medaile je více stříbrná než zlato, existují zlaté medaile, které jsou pevné zlato, jako je Zlatá medaile Kongresu a Medaile Nobelovy ceny. Před rokem 1980 byla medaile Nobelovy ceny vyrobena z 23 karátového zlata. Novější medaile Nobelovy ceny jsou 18 karátového zeleného zlata s 24 karátovým zlatem.